Okçu

OkçuBu keskin nişancılar, hem savaş alanında, hem de kendi hayatlarında olayları uzaktan takip etmekten hoşlanır. Hiçbir şey onları hedeflerini bir hamlede indirmekten daha mutlu edemez.

Okçu menzili olan bir birliktir. Dişi, pembe ve keskin bakışları olan bir karakter olarak çizilmiştir. Kısa, açık yeşil bir elbise giymektedir ve deri bir kemerinin yanı sıra uyumlu bir çantası vardır. Arkasında asılı olan bir okluğu, iki kolunda da altın birer halkası vardır. Oklarının arkasında pembe kuş tüyleri bulunmaktadır.

Okçuların favori hedefleri yoktur, menzillerine giren ilk birime saldırırlar. Yalnızca klan kalesinden çıkan birlikler onların yönünü değiştirecektir.

Saldırı Stratejisi
Okçular ateş altındayken çok zayıftırlar ama uzun bir atış menzilleri vardır ve duvarların arkasından saldırı yapabilirler. Düşük can değerleri, okçuları neredeyse tüm savunma birimlerine karşı zayıf kılıyor ama onlar için özellikle havan topları, sihirbaz kuleleri ve hatta bombalar en tehlikeli birimlerdir. Bu silahların alan etkisinden kurtulmak için okçularınızı geniş alana birer birer yerleştirebilirsiniz. Okçular çokça bırakıldıklarında etkili olacaklardır. Ancak onları havan toplarına veya sihirbaz kulelerine karşı bir strateji olarak ayrık şekilde yerleştirmek mantıklı olacaktır. Bu stratejiye okçu saldırısı denilmektedir.

Okçuların az can değerinden dolayı, bazı oyuncular barbarları veya devleri dikkat dağıtıcı unsurlar olarak kullanıyor ve bu sırada okçuların yüksek hasarından faydalanıyor. Dev ve barbarları adeta birer etten duvar olarak kullanıyorlar. Yüksek seviyelerde bile, yalnızca barbar ve okçu kullanarak bir köy saldırısında 2 yıldız kazanabilirsiniz. Ancak bu kombinasyonun bir köyü tamamen yıkması nadir biri durumdur.

Havan toplarının kör noktası, okçuların menzilinden daha küçük bir alandır. Bu yüzden okçular hava savunmaları dışında tüm birimlerden hasar alabilirler. Bir diğer strateji ise kör noktaları kullanmaktır. Hiçbir savunma birimi tarafından korunmayan bir binayı okçular yardımıyla yıkabilirsiniz. Bu taktik sayesinde birçok yapıyı yerle bir edebilirsiniz ve çok kayıp vermeden, çokça ganimet yağmalayabilirsiniz. Öte yandan biraz risk alarak ve diğer binaları da yıkmaya çalışarak bir yıldız daha kazanabilirsiniz.

Tek başına duran yapıları yıkmakta iyidirler, örneğin köyün sınırlarına %100 yıkımı engellemek için tek başlarına yerleştirilmiş inşaatçı kuleleri. Alan hasarı vermeyen bir savunma birimine karşı bir grup okçu kullanmak başarılı olabileceğiniz bir yöntemdir ancak, çok asker kaybı ve hasar farkı oluşmaması için seviye farklarına dikkat ediniz.

Okçu kraliçe “görünmez pelerin” özelliğini etkinleştirdiğinde, laboratuar seviyesinde erişmiş olduğunuz okçu seviyesinden 12 okçuya kadar okçu çağırabilecektir.

Savunma Stratejisi
Hem havadan hem de yerden saldıran birliklere karşı savunma yapabildiği için, savunma anlamında klan kalesinde bulundurmak için mükemmel bir birlik tipidir. Ancak diğer birliklerle karşılaştırıldığında yıldırım büyüsüne karşı zayıftırlar. Eğer düşmanınız onları düzgün bir şekilde klan kalenizden çıkartmayı başarırsa, tüm okçularınızı bir yıldırım büyüsüyle etkisiz hale getirebilir. Eğer okçularınız bir duvarın arkasındaysa ve menzili favori hedefi olmayan bir düşman birliği onları fark ederse, bu birlikler okçulara ulaşmak için duvara saldırmaya başlayacaktır. Maalesef sıklıkla okçular duvarların arkasına kalmayı bir süre sonra bırakır ve açık bir alanda birliklere saldırmaya başlarlar.

Yükseltme farklılıkları

 • Okçular yükseltildiğinde en çok göze çarpan görsel değişiklikler onların saçları ve ok tipleridir.
 • 1. seviyede ve 2. seviyede, okçunun pembe bir saçı ve pembe oklarla dolu bir okluğu vardır.
 • 3. seviyede ve 4. seviyede, okçunun mor saçları ve yanan oklarla dolu bir okluğu vardır.
 • 5. seviyede, okçunun yeşil bir pelerini, pembe saçları ve ışıklı oklarla dolu bir okluğu vardır.
 • 6. seviyede, okçunun mor saçları vardır ve nispeten daha uzundur; mor tüyü olan okları ve bir tacı vardır. Aynı zamanda pelerini de yeşilden siyaha dönüşmektedir.
 • 7. seviyede, okçular küçük kristal bir taçları vardır. Tacı daha görkemlidir.

 

Belinde neden küçük bir çanta olduğu bilinmiyor, büyük bir ihtimalle su ve mühimmat gibi malzemeler taşımak içindir.

Klan kalesi için en popüler seçim okçulardır. Ordu kampına tıkladığınızda, okçular yumruklarını 3 kez havaya savururlar. Tam olarak yükseltilmiş ordu kamplarında toplam olarak en fazla 240 adet okçuya sahip olabilirsiniz. Bu sayı, tam olarak yükseltilmiş klan kalenizde de 35 tanesini barındırırsanız 275’e çıkabilir. Savaş alanında da son seviye bir okçu kraliçeyle savaş alanına fazladan 12 okçu çağırabilirsiniz.

Okçular aynı seviyedeki bir havan topunun yalnızca bir atışıyla yok edilebilirler. Sonuç olarak, 9. seviye köy binası veya üstünde, en son seviye okçular bile bu şekilde öldürülebilirler. Birinci aşama birimlerden tek menzili olan ünitedir, fakat dalkavuklar da aynı amaçla kullanılabilirler. Kışlanızda bir okçuyu açmak, sizin bir başarıyı tamamlamanızı sağlayacaktır.

17 Mart 2013 tarihinde, okçuları ve Vlakyrie’leri içeren bir yarışma düzenlenmiştir:

“Şef, zamanı geldi! Okçu mu valkyrie mı? Favorinizi seçin ve nedenini söyleyin – 1000 elmas kazanma şansını yakalayın!!! Yarışmanın galibi yarın belli olacak!”

SeviyeSaniye Başına HasarHasar PuanıEğitim MaliyetiYükseltme MaliyetiGerekli Laboratuar SeviyesiYükseltme Süresi

Seviye 1
72050 0 00

Seviye 2
92380 50,000 112saat

Seviye 3
1228120 250,000 32gün

Seviye 4
1633200 750,000 53gün

Seviye 5
2040300 2,250,000 65gün

Seviye 6
2244400 6,000,000 710gün

Seviye 7
2548500 7,500,000 814gün

Related posts

Acele Büyü

Acele Büyü

En ağır birimlerini bile acele ettir! Acele büyüler, öfke büyülerinin hasar takviyesine sahip olmasa da hareket hızına takviye yapar.

Deprem Büyüsü

Deprem Büyüsü

Yıkıcı depremlerle duvarları ve binaları güçsüzleştir! Deprem büyüleri yapıların kalan isabet puanlarının bir kısmını kaybetmesine sebep olur.

Zehir Büyüsü

Zehir Büyüsü

Düşman birliklerini en iyi bu ölümcül zehir devirir! Bu büyüyü kullanarak geçmek bilmeyen zehirli bir bulut oluşturarak düşman birliklerinin sağlığını yavaşlat ve hızla kurut.

67 Comments

 1. Hakan 5 May 2014
  Cevapla

  Okuçular hem saldırıda hemde savunmada kullanıldıklarında çok etkili oluyorlar.

  • Emirhan Terzi 22 November 2014
   Cevapla

   Okcum 7 oldu 1 sa once 6 ile 7 arasinda cok fark var

   • Kemal 17 December 2014
    Cevapla

    Evet üretim maliyeti bayağı artmış etkisi ise sadece 4br fazla maliyeti artmış 6 dan farkı yok denecek kadar az

  • osman 28 February 2015
   Cevapla

   hiç de değil

  • konaha 24 May 2015
   Cevapla

   altın veya iksir kasmak icin birebir

  • JAKE 27 August 2015
   Cevapla

   Aynen hakan en iyisi 1(az yer) kaplıyor.

  • Çağatay 25 September 2015
   Cevapla

   Artık okcular savunma yaparken bir işe yaramamaya başladı zehir büyüsü çıktı kalem 25 lik 25 adet 7 lvl okcumu tek büyü ile alıyorlar

 2. TheClashOfClans 23 May 2014
  Cevapla

  Hakan senin Oyunda ki İsmin 1 savas Mı ?

 3. Deniz 11 June 2014
  Cevapla

  neden son seviyeye yükseltirken sadece 2 hasar artıyor çok gereksiz.ama basmak için kullandığımız iksir yüzde elli artıyor.biri açıkalyabilir mi neden böyle

  • FB 20 June 2014
   Cevapla

   Maksat insanları oyalamak kardeşim. Amacları bizler uğraşalım yapmak için ne kadar oynarsak onlara o kadar kâr

   • mehmet 24 August 2014
    Cevapla

    Aynen kardesim haklisin ama bi kere baslayinca da insan yapamadan diramiyo

  • Alper 7 October 2014
   Cevapla

   Denizcim 2 saldırı artıyor ama ordunda 5. Sevıe 60 okcun olursa toplam hasar 1320yken 6. Sevıe 60 okcunun toplam hasarı 1440 oluyor yani iksirini boşa harcamıyorsun ordu kampındada ahnı şey okadar para harcayıp 5 yer kazanıyorsun ama hepsını toplam yukseltınce 240 kısılık orduya sahıpmoluyorsn

 4. GS 3 August 2014
  Cevapla

  Son seviye okcuyu hasar veya hasar puanı için deyil yeni görünümü icin mesela gri ok atmaları çok daha havalı benim sonseviye okcularım var saldırılarda sadece okcu kullanarak farming yapıyorumsizde deneyin

 5. Anonim 9 August 2014
  Cevapla

  Okçu 6level için7.5milyon iksir istiyor yani neredeyse tamamen dolu depo. Dolu depoyla yükseltsek fakir kalıyoruz. Bu miktar azaltılsa çok iyi olacak.

 6. Anonim 9 August 2014
  Cevapla

  Benim de okçular 5 çok işe yarıyorlar ama havan topları okçular için kötü oluyor.( Ganimet kasmak için önden barbarlar arkadan okçular çok işe yarıyor)

  • Kutay 27 September 2014
   Cevapla

   Okçuları çember içinde yap köyü kaplasınlar alırsın

  • ramal azeri 1 April 2015
   Cevapla

   bendede oyle

 7. Emre 20 August 2014
  Cevapla

  Aynen anonim yada bir iki dev gonderiyom arkadan basıyom okçuları gunde 2 milyon alıyom

  • 95lwl 21 June 2016
   Cevapla

   nerde 2 miyon aldın la yalan söyleme dünya rekoru 2.8 milyon

 8. Sarı Lacivert 18 September 2014
  Cevapla

  7. seviye okçu

 9. serkan 18 September 2014
  Cevapla

  okcu ve barbarlarin 7ci seviye guncellemelerini yapabilirmisiniz ?

 10. Kutay 22 September 2014
  Cevapla

  Adamım okçu ilk okçu sonra dev ondan sonra büyücüyü geliştirsen yav savunmanın haline 😀

 11. Emir 3 October 2014
  Cevapla

  Okçu hem daha karlı hem de Duvarların arkasından Vuruş yapıyo

 12. clasher 5 October 2014
  Cevapla

  seviye 7 okcu barbar guncellemesi istiyoruz

 13. cHaoS (asiiiikral) 7 October 2014
  Cevapla

  Okçu ve barbarlar için güncelleme yapabilirmisiniz ? Ve lav tazınıda eklerseniz sevinirim …

  • admin 9 October 2014
   Cevapla

   Güncellemeler yapıldı, lav tazıda eklendi…

 14. mehmet 29 October 2014
  Cevapla

  Ne olursa olsun barbarı geçemez… Barbarlara bir atlatma büyüsü veya duvar yıkıcı verin sonra bırakın okçuyu canı da tez. Hem okçular havanlara saldırırken menzilde durduğu için havandan nasibini alıyor.

  • YUSUF 29 January 2015
   Cevapla

   Hiç alakası yok Mehmet.Sen barbara atlatma büyüsü ilave ettiğin için.

 15. usta davaşcı 2 December 2014
  Cevapla

  Arjadaşlar bence sihirbaz daha iyi hem 3. Seviyede 7. Seviye okcudan daha fazla canı var hemde 3 kat daha fazla hasar veriyor önden devler arkadan sihirbazlar köyü almak bu kadar kolay iste okcuya o kadar iksir harcamaya gerek yok sihirbazı ve devi 3.seviye yap yeter.

  • SaliH 5 June 2015
   Cevapla

   Evet ama okcu 1 yer sihirbaz 4 yer örn 20 kişilik orduda 20 okcu yapabilcekken 5 büyücü oluyor tabi benim 20 değil ama okçudan daha güçlü ve iyi vurduğu kesin de okcu daha mantıklı şimdiden rica ederim.

  • egemn 2 September 2015
   Cevapla

   olm delimisin 8 dakkaya 25 saniye

 16. usta savaşçı 2 December 2014
  Cevapla

  Arjadaşlar bence sihirbaz daha iyi hem 3. Seviyede 7. Seviye okcudan daha fazla canı var hemde 3 kat daha fazla hasar veriyor önden devler arkadan sihirbazlar köyü almak bu kadar kolay iste okcuya o kadar iksir harcamaya gerek yok sihirbazı ve devi 3.seviye yap yeter

  • BERKAN 14 June 2015
   Cevapla

   ABİCİM AKLINZMI YOQ 1 BÜYÜCÜ 4 KİŞİLK AALAN KAPLAR YANİ KIYASLAMA İÇİN 4 OKÇUYU BİRLEŞTİRİP HESAPLA HEM OKÇU DAHA SERİ VE HIZLI HAREKET EDER

 17. isimsiz 27 December 2014
  Cevapla

  4 dev 5 balon 25 Okçu basıyom 3 yıldızla alıyorum

  • ömer 24 May 2015
   Cevapla

   Öyle sen anca ķöy binası 3 olanları alıtsın

   • Xraxtall 26 May 2015
    Cevapla

    Ne alaka omer bn 20okcu 20barbar 5goblin ve 4 dew basp 5koy binali yri aliom

 18. isimsiz 4 January 2015
  Cevapla

  Havanlar kaç seviyede olursa olsun anında öldürüyor

 19. mansur 7 January 2015
  Cevapla

  Bence de
  Kullanıyorum 6 ve 7 arasında çok var

 20. Eray Sivgin 19 January 2015
  Cevapla

  Yaa demin 500 tas harcdm yanlisliklaaa
  392 kaldiii insaatci alacagggdimmm

 21. çağatay 31 January 2015
  Cevapla

  okçum 6 olacak

 22. Eren 4 February 2015
  Cevapla

  benim 7 oldu çok iş görüyo ganimet kasmak için birebir

 23. mustafa 5 February 2015
  Cevapla

  yeni birlik güncellemesi olucakmı izbe kışla için yada normal kışla için

 24. osman 28 February 2015
  Cevapla

  arkadaşlar okçular havanda çok savunmasızlardır

 25. ensozturk 28 February 2015
  Cevapla

  Ben klan savaşları hariç çoğunla okçu kullanıyorum. Hem ganimet kasıyorum Hem kupa kasıyorum. Canı biraz az olması kötü ama ben ganimet kasarken okçu kullanıyorum. çabuk çıkmasıda bi avantaş

 26. tarik 8 March 2015
  Cevapla

  okçu+dev+barbar+balon(klan kalesinde olursa ) çok iyi iş görüyo ben 1 yıldız alıyom en az

 27. Devri Osmanlı klanı candır 24 March 2015
  Cevapla

  Arkadaşlar köy binamı 9a bastım ve sonra devi 6 ya bastım ancak şimdi okçuyumu 6 ya bassam veya balon 6ya bassam diye düşünüyorum fikirleriniz neler ?

 28. Furkan Akaroglu 25 March 2015
  Cevapla

  arkadaşlar okçumu 5 mi yapıyım golemi mi açıyım

  • JAKE 27 August 2015
   Cevapla

   bence golemi aç Furkan…

 29. isimsiz 21 April 2015
  Cevapla

  Okçu ve barbar yükseltme maliyetlerinin 6 ve 7.seviyede daha düşük olsa çok iyi olur mesela okçu 6.seviye 3 000 0000 7.seviye 5 000 000 olsa

  • bugra 12 May 2015
   Cevapla

   katılıyorum isimsiz

  • Yusuf 7 July 2015
   Cevapla

   Aynen bencede

  • egemn 2 September 2015
   Cevapla

   ne beleşcisiniz bence ucuz bile 6.sev okçuyla ne ganimetler kasacaksın

 30. kemalist 1 May 2015
  Cevapla

  Balonu 6 yap ve rahat et

 31. Yigit 12 June 2015
  Cevapla

  Barbarla beraber 45. Sv yede 5 yaptım ikisini gerçekten çok etkili oluyo klanlara girerken falan

  • Yusuf 7 July 2015
   Cevapla

   Helal olsun sana yiğit ben 45. Seviyedeyken okçum 4 barbar kullanmadigim için 3 tü

 32. Muhammed 11 July 2015
  Cevapla

  Clash of clans ı güncelleyenler bence saldırı yaparken gözcülük yaparak köyleri gezersek daha iyi olur . Çünkü bazen yanlışlıkla saldırı yapıyoruz elimiz falan değiyor kupa kaybediyoruz.yani arkadaşlar orada klan savaşındaki gibi saldır butonu olsa daha iyi olurdu haksız mıyım ?

 33. enoo 28 August 2015
  Cevapla

  OKÇU HEPSİNDEN İYİ GELİŞTİNDEDE DAHA GÜÇLÜ OLUYOR …….

  • Fatih 9 September 2015
   Cevapla

   Arkadaşlar siz okçu ile barbarları geliştirin.. Ganimet için birebirler.. Bunlar gelişti mi zaten kasacağınız ganimetlerle diğer askerlerinizi de geliştirebilirsiniz..

 34. zeus 9 September 2015
  Cevapla

  Ganimet istiyosan al sana ganimet 100 okçu 100 barbar

 35. cem 17 November 2015
  Cevapla

  Okçu çünkü valkrie çok be
  ekliyor ve yavaş

 36. çağatay 22 November 2015
  Cevapla

  OKCUM 6 LEVEL AMA MALİYETİ FAZLA 200 KAMPİM 80 BİN İKSİR
  ,

 37. çağatay 22 November 2015
  Cevapla

  yesil

 38. çağatay 23 November 2015
  Cevapla

  cashf oc clans ta para yatırlanlar yazıklar olsun

 39. Çağatay 16 December 2015
  Cevapla

  Surda yalan yanliş benim köyüm 100 lever diyenlere oyun bakiyo hesablariniza Her zaman ben dogruyu solerim ben 84 levelim Allah şahit

 40. Forest 17 December 2015
  Cevapla

  Okcu nun hasari en cok 4 ve 5. Seviyede artiyo

Leave a comment