Clash of Clans – Köy Binası ve Ganimet Dengesi (5 Aralık 2013)

Clash of Clans – Köy Binası ve Ganimet Dengesi (5 Aralık 2013)Welcome to new loot balance! Evet, ganimet dengeleri yine değişti. Bakalım, CoC yazılımcıları yeni güncellemede nasıl bir ganimet dengesi inşaa etmişler. Yazının tamamını okumak istemeyen arkadaşlar Marika şöyle demiş:

Köy binanızın seviyesine göre büyük kaynak isteyen güncelleme ve satın almalar için altın/iksir biriktirmesi daha kolaylaşıyor. Aynı zamanda, savunmanın köy binası seviyesine göre alınabilir ganimet limiti artıyor ve savaşlarda daha fazla ganimet fırsatına izin veriliyor.

Lakin olay aslında tam olarak bu kadar net ve basit değil. Alınabilir ganimet limiti artıyor cümlesi bir çok oyuncu için göreceli bir kavram. Bunun yerine ortalama bulabileceğiniz ganimet miktarı artıyor ve daha geniş kitlelere yayılıyor demek daha doğru olur. Ayrıca altın/iksir biriktirmek, eskisine oranla daha çok oynamanıza bağlı olacak gibi görünüyor. Yeni sistemi açıklamaya hemen oyunun temel iki kuralı ile başlayalım. Oyunda ganimet konusunda değişmeyen temel iki kural mevcut

Clash of Clans –Köy Binası ve Ganimet Dengesi (5 Aralık 2013)

 • Saldırı alan bir köy asla herşeyini kaybetmez.
 • Saldıran taraf sadece sınırlı miktarda ganimet alabilir.

Bir önceki yazıda tablo ile gösterilen düşük seviye oyuncuların kendisinden büyük köy binası seviyesine sahip oyunculara saldırdığında meydana gelen ganimet arttırımı kaldırıldı; fakat yüksek seviye oyuncular alt seviyedeki oyunculara saldırdığında uygulanan ganimet azaltılması hala devam ediyor. O yüzden yanlış anlayıp, köy binanızı hemen yükseltme hatasına düşmeyin canlarım, sonar üzülürsünüz. Şimdi kuralları tekrar gözden geçirelim. Köy binanız ile saldırdığınız rakip oyuncunun köy binasının aynı seviye olduğu durum şöyleydi;

Altın/iksir toplayıcılarındaki ganimetin %50’sini, Kara iksir toplayıcısındaki ganimetin %75’ini, kara iksir deposundaki ganimetin %5’ini (en çok 2000), altın/iksir depolarındaki ganimetin %20’sini (en çok 198,000) ve köy binasındaki ganimetin %100’ünü alabilirsiniz.

Yukarıdaki koşul artık sadece Köy Binası 6’dan aşağısı için geçerlidir. (Kara iksir için köy binası 8 ve aşağısı) Yani, Köy binası seviyesi 1,2,3,4 ve 5 olanlar yukarıdaki cümlede geçen koşula gore ganimet bulabilecekler. Yazıyı kısa tutmak adına, 6. Seviye altındakileri oyun ile başbaşa bırakıyorum, nasıl olsa öyle ya da böyle ganimet toplayıp oyunun tadını çıkartabilirler. Çünkü gerekli yükseltmeler ve yeni savunma binaları oldukça ucuz. Peki 6. Seviyeden itibaren neler değişiyor?

Yeni Kural 1:

6. Seviye köy binasından itibaren, her bir köy binası yükseltmesi ile alınabilir ganimet yüzdesi altın ve iksir için %2 azaltılıyor.

Bu saldırı aldığınızda %2 daha az kaynak kaybedeceğiniz anlamına geliyor. Forumda seviyeniz yükseldikce yüksek altın/iksir gerektiren yükseltme ve satın almalar için daha kolay altın/iksir biriktirebileceksiniz deniyor olsa da, 2. Kural bu cümleyi yalanlar nitelikte. Tekrar altını çizmek istiyorum, bu kural köy binası seviyesi 6 ve üzeri olan tüm oyuncuları kapsıyor. Örnek üzerinde açıklayalım:

Depolarınızda 1M altın/iksir olduğunu farz edin. (Daha fazla da olabilir, unutmayın lütfen)

 • Köy binanız 5. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 200k görür (%20)
 • Köy binanız 6. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 180k görür (%18)
 • Köy binanız 7. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 160k görür (%16)
 • Köy binanız 8. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 140k görür (%14)
 • Köy binanız 9. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 120k görür (%12)
 • Köy binanız 10. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 100k görür (%10)

 

Bu durumu hemen, yapacağınız saldırılardan alacağınız ganimetin azalacağı anlamında yorumlamayın ya da köy binası seviyesi 10 olanlara torpil geçildiği anlamında, acısı kural 2 ile gayet güzel çıkıyor J. Aynı zamanda saldırı aldığınızı ve binbir güçlükle topladığınız ganimeti korumak zorunda olacağınızı da unutmayın. Yukarıdaki kural sizinle birlikte tüm oyuncular için geçerli.

Gelelim diğer kurala. Önceki kuralda bahsi geçen ganimet koruma dengesi burada değişiyor.

Yeni Kural 2:

Köy binası 7’den başlayarak, her bir köy binası yükseltmesinde alınabilir ganimet üst sınırı altın ve iksir için 50k arttırılıyor.

Bu, saldırı anında depolarınızın ne kadar dolu olduğuna bağlı olarak, saldıran kişinin köyünüzü tamamen yıkıp geçtiği durumda, depolarınızdan daha fazla çalma potansiyeli olduğu anlamına geliyor. Yine bir örnek üzerinde açıklayalım:

Eğer depolarınızda yeteri kadar kaynak var ise; (Bu noktada 6. ve 7. Seviyede 2 tane, 8. Seviyede 3 tane, 9 ve 10. Seviyede 4 tane altın/iksir deposuna sahip olduğunuzu göz önünde bulundurun. Buna gore 6 ve 7. Seviyede maksimum 4M, 8. Seviyede 6M, 9 ve 10. Seviyede 8M altın/iksir tutabilirsiniz.)

 • Köy binanız 6. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 200k görür.
 • Köy binanız 7. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 250k görür.
 • Köy binanız 8. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 300k görür.
 • Köy binanız 9. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 350k görür.
 • Köy binanız 10. Seviye ise, saldıran kişi depolarınızda 400k görür.

 

Alınabilir Ganimet Yüzdesi ve Alınabilir Ganimet Üst sınırı farklı kavramlar, bunları karıştırmayın. Yukarıdaki limitler şu anlama geliyor. Diyelim 10. Seviye köy binasına sahipsiniz. Rakip sizin depolarınızdaki altın/iksirin %10’unu çalabilir ve bunun üst sınırı 400k’dır. Yani depolarınızda 4M ve üzeri altın/iksir var ise, 400k altın/iksir kaybedebilirsiniz. 2M altın/iksir var ise kaybedeceğiniz miktar 200k’dır. Başka bir deyişle 4M üzeri altın/iksir’in sigortalı olduğunu düşünebilirsiniz.

Daha önceki sistemde depolardan kaybedeceğiniz maksimum miktar 198k ile sınırlıydı. Fakat bu artık 400k’ya çıkmış vaziyette. Bu yüzden yüksetmelerinizi yaparken en ucuzdan en pahalıya doğru yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Özellikle 9. ve 10. seviyedeyseniz. Çünkü depolarınızda tuttuğunuz kaynakların kaybı oldukça acı olacaktır J.

Peki kara iksirde durum nasıl? Onun içinde 3. Kuralımızı yazalım:

Yeni Kural 3:

Köy binası 9’dan başlamak üzere, her köy binası yükseltmesinde kara iksir için alınabilir ganimet yüzdesi %1 düşecek ve alınabilir ganimet üst sınırı 500 birim attırılacak.

Bu kurala göre;

 • Köy binanız 8 ve altında ise, alınabilir ganimet yüzdesi %6 ve üst sınırı 2000 kara iksirdir.
 • Köy binası 9 için alınabilir ganimet yüzdesi %5 ve üst sınırı 2500 kara iksirdir.
 • Köy binası 10 için alınabilir ganimet yüzdesi %4 ve üst sınırı 3000 kara iksirdir.

 

Şimdi köy binası seviyelerine göre kaybedebileceğiniz/kazanabileceğiniz ganimetin üst sınırını hesaplayalım.

5. Seviye Köy Binası: Tüm depolarınızın tam dolu olduğu 1M altın/iksir, 5 tane altın/iksir toplayıcısına sahip olduğunuz ve her birinin seviyesinin 10 ve içinde 100’er bin altın/iksir olduğu tam dolu durumu göz önüne alalım. Böyle bir durumda, toplayıcıların %50’si 250k altın/iksir yapar. Depolardaki ganimetin de %20’sini alabileceğinize gore, 5. Seviye bir köyden alabileceğiniz maksimum ganimet 200k+250k + 1k = 451k altın/iksir’dir.

6. Seviye Köy Binası: Her bir altın/iksir deposusundan 2 tane vardır ve bir tanesi 1M depolayabilir. Buna gore depolarınızda en çok 2M altın/iksir sakalayabilirsiniz. En çok 6 tane altın/iksir toplayıcısına sahipsiniz ve toplayıcının üst seviyesi yine 10’dur.  Alınabilir ganimet yüzdeniz %18 olduğu için 2M altın/iksir’in %18’i 360k yapar.  Fakat alınabilir ganimet üst sınırı 200k olduğundan depolarınızdan yalnızca 200k altın/iksir gidecektir. Toplayıcılardan da 300k altın/iksir kaybederseniz, toplamda 6. Seviye bir köyden alınabilecek maksimum ganimet miktarı 501k altın/iksir’dir.

7.Seviye Köy Binası: Altın/iksir deposu sayısı 2’dir ve maksimum depolama alanı 4M’dur. En çok 6 tane altın/iksir toplayıcısı kurabilirsiniz son seviyesi 11’dir. Deponuzda 1.56M’dan fazla altın/iksir var ve toplayıcılarınız da tam dolu ise, 250k + 450k = 701k ganimet alınabilir. Eğer kara iksir deponuz 2. Seviye ve tam dolu(20k kara iksir) ise kaybedeceğiniz kara iksir miktarı 1200 birimdir.

8. Seviye Köy Binası: Altın/iksir depose sayısı 3’dür ve toplam depolama alanı 6M’dur. En çok 6 tane altın/iksir toplayıcısı kurabilirsiniz ve son seviyeye kadar yükseltebilirsiniz. Altın/iksir miktarınız 2143k’dan büyük ve tüm toplayıcılarınız tam dolu ise kaybedeceğiniz miktar 300k+450k=751k ’dır. Eğer kara iksir deponuz 4. Seviye ve tam dolu(80k kara iksir) ise kaybedeceğiniz kara iksirin üst sınırı 2000’dir. En çok bir tane kara iksir toplayıcınız olabilir ve en çok 3. Seviyeye çıkartabilirsiniz. 3. Seviye kara iksir sondası 450 birim kara iksir depolayabilir. Bunun %75’i 337.5 birim yapar. Yani 8. Seviye bir köyden elde edebileceğiniz kara iksirin üst sınırı 2337.5 birimdir.

9.Seviye köy binası: Altın/iksir depose sayısı 4’dür ve toplam depolama alanı 8M’dur. En çok 6 tane altın/iksir toplayıcısı kurabilirsiniz ve son seviyeye kadar yükseltebilirsiniz. Altın/iksir miktarınız 2917k’dan büyük ve tüm toplayıcılarınız tam dolu ise kaybedeceğiniz miktar 350k+450k=801k ’dır. Bu seviyede kaybedeceğiniz kara iksirin üst sınırı 2500 ’dür. En çok 2 tane kara iksir sondası kurabilirsiniz ve bu sondaların üst seviyesi 6’dır. Her bir sonda 1600 birim kara iksir tutabilir. Sondalardan alınabilecek ganimet miktarı 2400 kara iksirdir. Toplamda 9. Seviye bir köyden en çok 4900 birim kara iksir çalabilirsiniz.

10.Seviye Köy Binası: Altın/iksir deposu sayısı 4’dür ve toplam depolama alanı 8M’dur. En çok 7 tane altın/iksir toplayıcısı kurabilirsiniz ve son seviyeye kadar yükseltebilirsiniz. Altın/iksir miktarınız 4M’dan büyük ve tüm toplayıcılarınız tam dolu ise kaybedeceğiniz miktar 400k+525k=926k ’dır. Yani her bir depodan 100k kaybedeceksiniz. Bu eskiden sabit ve 50k ile sınırlıydı. Bu seviyede depodan kaybedeceğiniz kara iksirin üst sınırı 3000’dir ve toplamda 3 adet son seviye kara iksir sondası kurabilirsiniz. Sondalardan çalınabilecek kara iksir miktarı en çok 3600 olduğuna gore, toplamda 10 seviye bir köyden çalınabilecek kara iksir miktarı en çok 6600 birimdir.

Yukarıdaki hesaplamalar, köy binanızın seviyesi ile saldırdığınız/saldıran kişinin köy binası seviyesinin aynı olduğu ya da  saldırdığınız kişinin köy binası seviyesinin sizden yukarı olduğu durum için geçerlidir. Yani köy binası seviyeniz 7 ise, 8., 9. ve 10. Seviye köylere saldırırken yukarıda hesapladığım üst sınırlara tabisiniz. Alt seviyedeki oyunculara saldırırken hala ganimetin düşeceğini unutmayın! Yukarıda hesapladığım üst sınırlar, rakibin köy binası sizden 1 seviye aşağıda ise, %10; 2 seviye aşağıda ise %50 ve 3 seviye aşağıda ise %75 oranında düşecektir.

Daha önce tüm seviyedeki oyuncular için depolardan alınabilir ganimet üst sınırı 198k ile sınırlıydı ve bu, eğer toplayıcılar boş ise, 10. Seviye bir köye saldırırken bile her bir depodan maksimum 50k altın/iksir alabileceğiniz anlamına geliyordu. Bu durum yukarı seviyelerde oldukça can sıkıcı emin olun. Saldırmaya değer rakip bulmakta zorluk çekiyorsunuz. Artık her bir depodan 100k altın/iksir kaldırma potansiyeline sahipsiniz. Bu da birşeydir J.

Daha önceki sistemde, bir rakip oyuncudan alabileceğiniz ganimetin teorik üst sınırı 1448k altın/iksir ve 11200 kara iksir olarak bulmuştuk. Bulabileceğiniz en yüksek ganimet buydu. Artık değil. Yeni kurallar gereği görebileceğiniz en yüksek ganimet 925k altın/iksir ve 6600 kara iksir ’dir. Bu üst sınırların neredeyse1/3 oranında düşmesi, nadiren karşımıza çıkan bol ganimetli köylerin azalacağı anlamına geliyor. Başka bir deyişle, artık köyü ile ilgilenmeyen, köy binasını erken yükseltmiş, toplayıcıları ağzına kadar dolu olan rakiplerden eskisi gibi iyi ganimet kaldıramayacaksınız. Çünkü, eski sistemde rakibin köy binası sizden 2 ya da 3 seviye yukarıda olduğunda, alabileceğiniz ganimet ikiye katlanıyordu. Böylece depolardan alabileceğiniz ganimet miktarı da %50’nin üzerine çıkıyordu. Artık bu oran sabit. Rakibiniz sizin ile aynı seviyede ve sizden yukarı ise tam dolu depolardan kaldırabileceğiniz miktarın üst sınırı 525k altın/iksir ile sınırlı. Yine altını çizmek istiyorum, bunlar teorik rakamlar. Pratikte yarısını bulursanız, öpün başınızın üstüne koyun J .

Peki durum ne kadar kötü? Aslında o kadar da değil. Özellikle üst seviyelerde dolaşan oyuncular için. Çünkü köy binası 10 olmuş bir oyuncu, daha once depolardan 200k’dan fazla ganimet kaldıramıyordu ve bu gerçekten gelişmeyi büyük ölçüde yavaşlatıyordu. Lakin, artık en azından teoride 400k altın/iksir götürme potansiyeli mevcut. Kısacası, yeni kurallara gore 7 ve 8’inci seviyelerde gelişme ivmeniz biraz düşecek fakat bu aynı zamanda yukarı seviyelere çıktığınızda hala gelişmeye devam edebileceğini anlamına da geliyor. Marika bu konudaki umutlarını şöyle dile getirmiş:

“Uzun sure zarfında yeni ganimet hesaplama sisteminin tüm oyuncular için daha iyi olmasını bekliyoruz. Lakin yine de, önümüzdeki haftalarda oyunda ganimet durumunun nasıl değiştiğini izlemeye devam edeceğiz. Depolar daha kolay dolarken ve ganimet fırsatları artarken, oyunda değişikliklerin tam anlamıyla hissedilmesi biraz zaman alacak.”

Yeni kurallar aynı zamanda, köyü ile ilgilenmeyen oyunculardan elde edilen yüksek ganimetin de önüne geçiyor. Artık, toplayıcılardan elde ettikleri kaynakları depolarına aktaran, biriktiren ve aktif olarak oynayan oyuncularda daha çok ganimet görmeyi bekleyebilirsiniz. Bu aynı zamanda ganimetinizi daha iyi korumak zorunda olduğunuz; başka bir deyişle işlerin daha da kızışacağı ve eskiye oranla intikamların daha da artacağı anlamına geliyor. Bu yüzden köy binasını dışarıda bırakmış bir oyuncunun köy binasını sadece kupa için yıkıp geçerken iki kere düşünün. Özellikle köy binasını yıktığınız rakipten yukarı seviyedeyseniz. Bunun geri dönüşü artık daha çok olacaktır.

Son önerilerimi yapıp yazıyı da bitirim. Ne kadar uzun bir açıklama olmuş daha ne, di mi?

 • Artık ganimet biriktirmek için daha sık oynamalısınız. Çünkü daha az ganimet için bile saldırı almaya başlayacaksınız.
 • Sahip olduğunuz ganimeti daha iyi korumak zorundasınız. Bunun yolu da yine tüm savunmanızı ve duvarlarınızı yükseltip, köy binanızı erken yükseltmemekten geçiyor.
 • Yükseltme ve yeni bina kurulumlarını en ucuzdan en pahalıya doğru yapmanızda fayda var. Böylece daha az süreyle depolarınızda yüksek miktarda altın/iksir tutmuş olacaksınız. Zaten savunmanız güçlendikçe, depolarınızı daha iyi korur hale geleceksiniz. Tek başına pek işe yaramayan, ejder açıcam diye, bir tek kışlaya yüklenmenin gereği yok.
 • Alt seviyelerde köy binanızın izin verdiği son seviyede savunma ve saldırı birimlerine sahip olursanız, size saldırmış olan yukarı seviye oyunculardan daha iyi bir ganimet ile intikam alabilirsiniz. Aksi halde adamın köyüne bakıp: “Vay, abi iyiymiş, saygılar” diyip iç geçirmekten başka yapacak birşeyiniz kalmaz.

Hepinize güzel ve keyifli oyunlar dilerim. Kavga etmeyin, güzel güzel oynayın.

Bu güzel bilgilendirici makale için Mim klanındaki WRF adlı ismail beye teşekkür ederiz. Mim klanına gelmek isterseniz iletişim bölümünden bilgilendirmeniz yeterlidir.


Related posts

Acele Büyü

Acele Büyü

En ağır birimlerini bile acele ettir! Acele büyüler, öfke büyülerinin hasar takviyesine sahip olmasa da hareket hızına takviye yapar.

Deprem Büyüsü

Deprem Büyüsü

Yıkıcı depremlerle duvarları ve binaları güçsüzleştir! Deprem büyüleri yapıların kalan isabet puanlarının bir kısmını kaybetmesine sebep olur.

Zehir Büyüsü

Zehir Büyüsü

Düşman birliklerini en iyi bu ölümcül zehir devirir! Bu büyüyü kullanarak geçmek bilmeyen zehirli bir bulut oluşturarak düşman birliklerinin sağlığını yavaşlat ve hızla kurut.

131 Comments

 1. ibrahim 26 January 2014
  Cevapla

  Iyi günler.

  Sorum şu i’phone da taşlar neden daha ucuz androitlere göre.

  2. Sorum kışla hizlandırmasına neden 4 saat yaptınız okadae kesintisiz oynamaya vaktimiz yok genelde hep 20 yaş üstu oynuyor işimiz var çocuk var hanım var. 5 taşa 1saat yapın yani 4e bölün lütfen bizde taş satın alıp oynayalım

  • Hologram00 28 June 2014
   Cevapla

   Çok mantıklı, katılıyorum ( coc. Nick: Hologram00 )

  • çato 4 July 2014
   Cevapla

   kardeş o 4 saat hızlandırma değil 2 saatliğine 4 kat hızlı artacaktır.

  • yusuf 15 November 2014
   Cevapla

   Evet taslari sadece 5 saat yapa biliyoz

  • tuğbek 28 December 2014
   Cevapla

   o da bizim işimize gelmiyor 🙁

   • Ümit Baltacı 21 March 2015
    Cevapla

    Sabretmeyi Öğrenin O Zaman

  • kaya 5 January 2015
   Cevapla

   Cok dogru

  • ArdaBaba 10 August 2015
   Cevapla

   Ucuz değil ama birisi dolar üzerinden diyeri ise tl üzerinden gösteriliyor

 2. ibrahim 3 February 2014
  Cevapla

  Klanlara gezip küfür eden insanlara şikayet etmek istiyorum önlemek istiyorum. Enazından 3 uyarı verip cezalandırmak lazım

  • eymen 26 May 2014
   Cevapla

   doğru sölüon kardes

   • Mehmet 22 September 2014
    Cevapla

    Katılıyorum, klan konuşmasındada bildir seçeneği olmalı. En azından klan lideri şikayet edebilmeli

  • ismail kaya 24 August 2014
   Cevapla

   ohooo bide y liderlik isteyip klanı dağıtanlar var

   • Ubeyde Emir Özdemir 31 October 2014
    Cevapla

    Aynen eski klanimdaki ilk savasimda ayni seyle karsilastim Mavi kivilcim diye bi klanin lideri herkesi attı sonra klanina geri donup 3 yildizla savas aldilar

   • 43 lvl’im 2 February 2015
    Cevapla

    Onu çok bağış yqpınca yl yaparsan kalıcı olur ve kimseyi atmaz ben hep 400 bağış yl yazıyom sende öyle yap tm…

   • Elif 4 February 2016
    Cevapla

    Aynen katılıyorum bende oldu ismini vermek istemiyorum ama yine de söyleyeyim chuck diye biri yl lik istedi verdim daha sonra iki dk lik liderlik istedi verdim sonra herkesi dağıttı beni de sonra kendi klanına davet etti ben de hayır dedim

  • Emre 3 September 2015
   Cevapla

   Ekran cekip Süpercell ‘e yollayabiliyosunuz. İki gün ceza geliyor küfür eden kişiye veya daha fazla 🙂

   • Yusuf 15 September 2015
    Cevapla

    2 günden sonra oynanabiliyor muyuz?

   • Ali 14 June 2016
    Cevapla

    Supercelle nasıl göndericez emre

  • Omer 2 January 2016
   Cevapla

   Aynen

 3. slck 6 March 2014
  Cevapla

  Savunma silahlarını ucuzdan pahalıya yükseltme yapmak yerine stoklarınızın tamamını harcamak daha yerinde olur. Yani elinizde 2M kaynak varken 1M yüksetme yapmak yerine 1,8 -2M arası yükseltme basın daha iyi. Tam tersi durumda kalan kaynaklar rakip oyuncuların gözünden kaçmayacaktır.

  • okan 25 May 2014
   Cevapla

   evet

  • tolga 14 July 2014
   Cevapla

   + olarak kardesim deponu harca bas insaata duvsrinida yap komple kalanla depolar bosalinca deponu disari al cikarticilari iceri yat uyu depo bos hem engel olur goblin vs yavaslar talan etmesi yavaslar (ganimete oynayan bi oyuncuyum :)) saldiriya ugrarsan sayet cikarticilarda biriken icerde oldugu icin kaybin oncekinden az olur bi nebze (tabi saldiran % 100) hasar verirse ki depon bos oldugu icin kimsenin saldiracagini dusunmuyorum kaynaklarinin dolmasida 5 saat falan aliyo bu size ganimet taktigi koy binasi disarda olunca kupa kasaan bazi kisiler binayi yok edip savasi bitiriyo rastladim :)) ve kalkan kazaniyosun kupa kaydbetsende gelisim icin zamanin oluyo to vs gelistirmek icin kaynaktaki parani kullan 😉

 4. hacı 16 March 2014
  Cevapla

  Emeği geçen herkese teşekkürler…. Gerçekten güzel anlasilir ve emek dolu bir makale olmuş… Tekrar tskr

 5. Toprak 16 March 2014
  Cevapla

  İbrahim abidemişsin daha kısa yapın diye ancak bu sadece oyunla ilgişi bir site.Onlar burda yapılanları paylaşıyorlar,oyunun resmi sitesi bu değil.

 6. Safak dogan 28 March 2014
  Cevapla

  İksirimde var laboratuarda
  Devi 6 ya cekicem cekmior bana yardimci olun levelim 75
  Daha fazla insaa et veya iksir deponun yukselt dior
  Bende hepsi vae zaten su an hicbisey anlamadim

  • Sinan 22 May 2014
   Cevapla

   köy binan en az 9. seviye olmak zorunda ve labaratuarın en aaz 7. sevıye olmalı ve depoların 6 milyondan fazla alıp deponddada 6 mılyondan fazla ıksır olmak zorunda

 7. savaş timur 29 April 2014
  Cevapla

  Merhabalar,

  Beşiktaş çarşı klanı olarak klan savaşlarına katılamıyoruz. Bir saat online olmamıza rağmen rakip bulunmuyor . Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Hologram00 28 June 2014
   Cevapla

   Savaş arama bazen çok uzun sürebiliyor, sizin klana denk ve savaş arayan bi klan bulmaya çalışıyor sistem. Savaş aramayı iptal etmeden çıkarsanız o aramaya devam eder, buluncada bildirim gönderir 😉

   • Raşi 5 February 2016
    Cevapla

    Bana 2 gün sürdü

  • yusuf 19 January 2015
   Cevapla

   aynn sizin güç ve lvlinize uygun klan bulmaya çalışıyo

 8. ugur 13 May 2014
  Cevapla

  BENCE YENI SURUM GELSIN KÖYÜMÜZÜN ADINI DEGISTIREBILELIM

  • TheClashOfClans 4 July 2014
   Cevapla

   Aynen belki oyunu bilmiyolar en başta başlarken ve saçma sapan isimler koyuyolar 😀 değiştirme olma şaart

   • CoC Sever 19 July 2014
    Cevapla

    Eğer değiştirme olursa arkadaşını nasıl tanıyacaksın aynı klandansınız kupa düşürüp ismini değiştirdi adamı nasıl tanıyacaksın onuda düşünmek lazım.

    • Guclu ama 10 September 2016
     Cevapla

     Klana gelin

   • tamer 8 September 2014
    Cevapla

    haklısın ama ücretli olmalı ve zırt pırt değişmemeliler

   • Yumurta 26 March 2015
    Cevapla

    köy adını tek seferliğe mahsus değiştirmek mümkün ancak tabi ki şartları var mesela köy adınızda küfür veya uygunsuz sözcükler varsa ya da tam adınız yazıyorsa supercell ile iletişime geçip bir kereliğine köy adınızı değiştirebilirsiniz. ben değiştirmiştim oradan biliyorum.

  • Mehmet 22 September 2014
   Cevapla

   Bencede köy adını tek sefere mahsus düzeltebilmeliyiz, ücretlide olabilir

   • AY212HAN 2 October 2014
    Cevapla

    koy ismini düzeldigini düselten biri varmiş clansof clash mesaj talep edebilirsin bunu sanırım dene bır

   • isimsiz 4 June 2015
    Cevapla

    hey kiminle klan açak mı mehmet hüseyin olurmu

  • Merve 2 March 2015
   Cevapla

   Bence de oldukça gerekli. Oyuna başlarken adımı yazmak gibi bir hata yaptım ve oyunda ki erkeklerin yarısı kız düşkünü. Çok fazla rahatsız ediliyorum.

   • Cevapçı 10 June 2015
    Cevapla

    Onları bildir

   • ByEmRee 7 September 2015
    Cevapla

    Sen onlara bakma bence yeni bir Clash of Clans hesabı kur ve yeniden başla.

 9. mehmet 18 June 2014
  Cevapla

  kişilere özel mesaj gönderebillelim

  • Kubilay 15 August 2014
   Cevapla

   Aynen yaa

 10. Çetin Gürsoy 9 July 2014
  Cevapla

  Klwn kurmaka zor olsun 7m altin istesin

  • FURKAN 8 October 2014
   Cevapla

   Haklısın bro her önüne gelen klan kuruyor

   • tuğbek 28 December 2014
    Cevapla

    7 m çok da en azından 500.000 olmalı bence 🙂

  • yusuf 19 January 2015
   Cevapla

   yuh çetin o zaman sadece köy binası 9 lvl olanlar kurabilir o zamanda hiç 50-60 lvl ve altı klan lideri olamaz

   • Balyoz 8 January 2016
    Cevapla

    500.000 gayet iyi 6 seviye olanda kurar 5 seviye olanda kurar ama bu kadar çok klan olmaz önüne gelen klan kuruyo

  • Muhammed Can Küçükaslan 29 January 2016
   Cevapla

   O kadar pahalı olmasın ama 25lvl adam klan kuramasın. Dp sınırı getirilsin 50 level artı köyler klan kuramasın.

  • Raşi 5 February 2016
   Cevapla

   7M ne belediye binası 6 da full 2m oluyor

 11. Choria 10 July 2014
  Cevapla

  Evet dendiğiniz doğru isim değiştirme şart ben oyuna ilk başlarken ısım sadece koyun ismi olacağını normal ismimizi daha sonra koyacağımızı sandım ve Choria diye saçma sapan isim koydum

  • ByEmRee 7 September 2015
   Cevapla

   Kardeşim madem saçma sapan o zaman nie bu mesajı paylaşırken ismini Choria koydun?

 12. faruk 13 July 2014
  Cevapla

  oyuna güncelleme gelince bölümümü kaybettim eski klanıma gelince köyümü gördüm geri nasıl alabilirim. Oturum açmamıştım.

  • tamer 8 September 2014
   Cevapla

   abi google playla aktif etmediysen oyunu üstüne bir bardak soğuk su iç geçmiş olsun alamazsın o köyü

  • AY212HAN 2 October 2014
   Cevapla

   oyunun kaybolmaz gmail.com hesabında o hangı hesabı kulanıyorsan ondadır oyun demek gmail.com demektır alt sevıyelerde belkı belı sevıyeden sonra istesende silemezsin baska bir ciyaza gir dene postanla adresin gmail.com sa diger ıpad turlerınden bılgım yok

  • Hakan 9 January 2016
   Cevapla

   Supercelle kayip koy basvurusunda bulun koyun klan etiketi ve lvli gibi bilgileri ver

 13. faruk 13 July 2014
  Cevapla

  BİRİ YARDIM ETSİN LÜTFN

  • AY212HAN 2 October 2014
   Cevapla

   faruk ben yardım edeyım facem bu yaz burdan cvp verırım sana oyun3407@gmail.com faceye ekle benı sorunun olursa yardım ederım

 14. clash 14 July 2014
  Cevapla

  benim çarım babamın üzerine geçti artık babamın arkadaşlarını görebiliyorum .Ama bu olay olmadan önce ben google hesabı açmıştım yine olmuyor ne yapabilirim?

  • Eren 21 September 2015
   Cevapla

   Kendi Facebook hesabını bağla.

 15. alpaybt 30 July 2014
  Cevapla

  Altin iksir degisimi yapilabilsin

  • tuğbek 28 December 2014
   Cevapla

   bence bu yanlış olur çünkü altınla iksirin değeri ayni oyunda altın bağışı olabilir veya iksir bağılı bu daha mantıklı bence 😀

 16. Rikon 2 August 2014
  Cevapla

  Oyundaki yükseltme süreleri çok abartılmış. Ejderhayı 2. seviyeye yükseltmek için bile 1 hafta istiyor. Bence süreler biraz indirilmeli.

  • gesttler 10 May 2015
   Cevapla

   kesinlikle birtane laboratuar yetmiyor iksir yalan oluyor hiçdeyilse 8 lvl falan laboratuar 2 tane olmalı adam 8 gün 14 gün kitli kalıyor

  • Muhammed Can Küçükaslan 29 January 2016
   Cevapla

   2 milyon iksir kasmak kolay değil bb7 için. O kadar kastıktan sonra diğer iksirli yükseltme (kamp ,kışla) yapmak için uğraşır bence uzun süre oyunu zoraki olarak oynamatan sizi azâd ediyor.

 17. johny 7 August 2014
  Cevapla

  Isim değiştirme sart

 18. R3c3polis 28 August 2014
  Cevapla

  10. Seviye köy binası olanlar yada erken yükseltmiş arkadaşlar için sıkıntılı bir durum tabi bu durum benim içinde geçerli bunun için bir düzenleme yapılması yerinde olacaktır diye düşünüyorum . Oyundan ne kadar ganimet varsa o kadar yükseltmeler için savaş ve azim oluyor ganimet yok yükseltme yok oyun çekilmez bi hal alıyor ki buda oyundan soğukluğa sebep oluyor tekrarlıyorum bu konuyla ilgili bi güncelleme bekliyoruz umarım en kısa sürede gelir kolay gelsin herkese saygılar…..

 19. Furkan 28 August 2014
  Cevapla

  Köy binasını erken gelistirmek sorun olurmu

  • tuğbek 28 December 2014
   Cevapla

   çok büyük bir hata olur ben 5 ten 6 ya yükseltim 1 aydır 6 dayım çok uzuyor işin herşeyini fulleyip öyle geçmen daha mantıklı 🙂

  • 43 lvl’im 2 February 2015
   Cevapla

   Evt sonra zorlanırsın ben yaşadım

  • Muhammed 14 February 2015
   Cevapla

   Olur.Hem ganimetin az gelir,hem de yeni gelen savunma birimlerini yapayım derken tüm birimlerin levelsiz kalır. Kışlalardan;duvarlara kadar her şeyi fulle ondan sonra belediye binanı yükselt. 😉

 20. Ali 30 August 2014
  Cevapla

  Ben simdi koy binasini 9 yapar yapmaz arkadasin inadina 10 yapmak istiorum. Ne kaybederim

  • Muhammed 14 February 2015
   Cevapla

   Çok şey kaybedersin 🙂 9 ile 10 arasında X Yayı ; Okçu Kraliçe falan var 🙂

  • clashhofcclan 19 February 2015
   Cevapla

   bütün yükseltmeleri yap oyle yap koy binası yukseltmeni zararına olur söyliyim o hata ya bende dustum

  • 51 lwl 1 August 2015
   Cevapla

   Çok acı çekersin kardeşim.

   • Mustafa 2 January 2016
    Cevapla

    Ne yaptın kardeş adamı ☺

 21. doğuş 10 September 2014
  Cevapla

  Taş almak istiyoruz kredi kartımız yok mobil ödeme ile taş alabilelim. Ve yükseltmelerin günü çok uzun 10g 14 g bu çok fazla en fazla 7 bile olsa bu cok sıkıcı hale gelebiliyor bu konuda biraz tasarruf etseniz daha zevkli olacak

 22. nesil 18 September 2014
  Cevapla

  Neden oyunu guncellememiz lazim ben guncellemek istesem hata diyip duruyo yardim edin lutfen

 23. nesil 18 September 2014
  Cevapla

  Oyunu nasil guncellerim sadece hata diyo ya nasil guncelleniyo soyleyin

 24. onur 21 September 2014
  Cevapla

  Selam arkadaşlar. Oyunda taş satın almaya giriyorum. Fakat hesap doğruları diyor. Hesabım zaten açık defalarca da satın aldım taş. Şimdi bir siteye yönlendiriyor beni. Ona bakıyorum. Walvet diye bir site google cüzdan oraya kartı isliyorum ama hesap doğrulama kısmını çözemedim lütfen yardimmmmmmmmm.

 25. Can şevki 22 September 2014
  Cevapla

  Uzun zamandır oyunu oynuyorum şuan 9. Köy seviyesindeyim ve yaklaşık 1 haftadır dogru düzgün ganimet çıkmıyor ne iksir ne altın ve etrafımda oynayan 8-10 kişi aynı dertten muzdarip oyun sıkmaya başladı bi kaç gün daha böyle devam ederse bırakmayı düşünüyoruz bayıyor

  • CrosBow77 17 March 2015
   Cevapla

   Eğer ganimet kasmak istiyorsan altın 2 veya 3 e düş diğer kupalarda kasmak zor hiç cikmiyor ben 60lwlde usta 2 oldum ama hiç gamimet cikmadi suan altın 3 üm ve gunde 2 milyona yakin ganimet kasiyorum cok girememe arağmen

 26. sonsuzun aslisi 23 September 2014
  Cevapla

  Son guncellemeden sonra ganimet yok piyasada cok zor bulunuyo. Millet ful duvarlara yuklendi. Acaba gine 1 tasa arttirma yapicaklarmi ?

 27. AY212HAN 2 October 2014
  Cevapla

  benım sorum yegenımın ıpad tabletı var ona samsung tabletımden oyun yuksettım ve ayarlardan yenı ciyaz eskı ciyaz kodunu denedık o ist da ben antalyadayım
  olmadı defalarcana denedık kısa ve öz ipad tablete gmail.com kayıtlı koyu nasıl yukleyecem

 28. AY212HAN 2 October 2014
  Cevapla

  arklar oyun3407@gmail.com facebok adresım burdan yardımcı olurum bıldıgım kadariylan sizlere

 29. Mahmut 22 October 2014
  Cevapla

  Oyunla ilgili en büyük sıkıntı bence sunuculara yapılan bakımların çok uzun sürmesi… Daha az ve öz çalışsalar güzel olacak.

 30. aşkka 30 October 2014
  Cevapla

  Clanımıza buyrun. Vanderwiel

 31. ibrahim 18 November 2014
  Cevapla

  köy binasi 9. seviyedeki ganimet inanılmaz derecede düsüyo ganimet kasmak büyük bi sıkıntı haline geliyo ve oyun cok sıkıcı bi hal almaya baslıyo böyle giderse bi cok player oyunu bırakacak bilginize

  • Selim 23 March 2016
   Cevapla

   İbrahim kupanı düşür aynı sorun bendede oldu kupa düşürdüm saldırırken filan daha kârlı çıkıyorsun

 32. No name 10 December 2014
  Cevapla

  Allah rızası için şu süreleri indirin para var iksir var kara iksir var süre yok

 33. adnan 10 December 2014
  Cevapla

  aklınız varsa köy binasını bütün savunmaları yükseltmeden basmayın büyüksıkıntı gani bulamıyorsun sonra

 34. adnan 10 December 2014
  Cevapla

  bin pişmanım köy binasını yükselttiğime

  • Eren 24 July 2015
   Cevapla

   Evet ben de bin pişmanım 6 ydım 7 ye yükselttim şimdi ganimet falan da yetmiyor asker büyü falan toplam 45k iksir gidiyor saldıracak adam da yok varsa da ganimeti az 45k’den daha az. Şu askerlerin ve büyülerin maliyetini azaltsalar daha iyi olur. Ayrıca binaların da maliyetini azaltsınlar. Zamanların da.

  • 51 lwl 1 August 2015
   Cevapla

   Ben koy binami bir kere erken basmistim sonra iptal ettim 😀

 35. yasin 23 December 2014
  Cevapla

  arkadaslar benim köy binam 10 seviye ve kupam 1756 doğru düzgün gamiet topluyamıyom ya 50 k yada 40 k lık geliyo nedenini bilen biri varsa yardımcı olabil,rmi

  • AirPlus 4 March 2015
   Cevapla

   kupanı yükseltmelisin kardeş o civarlarda kupası olanlar hep öyle az denk gelir kupan yükselirse daha yüksek seviyeli ve ganimetli insanlar denk gelir 😉

  • Abdulaziz 24 February 2016
   Cevapla

   köy binası arttıkça gani değeride azalıyor o yzdendir bu sebebden dolayı ztn kb erken basılmamalı

 36. altug 8 January 2015
  Cevapla

  Taşlar çok pahalı ganimet aramaya verdiğimizden az cıkıyor bırakıcam

 37. hasan yilmaz 15 January 2015
  Cevapla

  Koy binasını 10 seviyeye çıkardım, cok pişmanım. Ganimet azaldı, maliyetler yükseldi. Oyunun tadı tuzu kaçtı. Ne önerirsiniz. Teşekkürler.

  • HACI ABİ 10 March 2015
   Cevapla

   Oyuna yeniden başla :))

 38. Yasin 26 February 2015
  Cevapla

  Ganimet yuzdesinin dusmesi lazim

 39. AirPlus 4 March 2015
  Cevapla

  Facebook’la olan bağlantım kendi kendine kesildi ve yeniden bağlanmaya çalıştığımda da oyunu yeniden başlatıyor ama bağlanmıyor. Yardım edebilir misiniz lütfen.

 40. YUSUF 6 March 2015
  Cevapla

  millet full duvarlara yükleniyor bu yüzden ganimet bulunamıyor. mesela adam 5.seviye köy binası var duvarları 7. 8. seviye bunada sınırlama getirilmeli.herşeyde var sınırlamada duvarlarda niye yok. yarım saat rakip arıyorum adam akıllı ganimeti olan yok

  • Baran 8 June 2015
   Cevapla

   naptın sende kardeş 5.seviye kb adam 7-8 seviye duvar nasıl bassın insaf biraz 🙂

 41. umut 11 March 2015
  Cevapla

  hasan yeni bir köy kur sıfırdan başla derim

 42. volkan 11 April 2015
  Cevapla

  köy binamı 10 yaptım geri alma şansım yokmu 9 a

  • batuhan 9 May 2015
   Cevapla

   hayır geri alamıyon

 43. ErEn 28 April 2015
  Cevapla

  +100 seviye +25 yaş üstü arkadaşları bekleriz BUYUK-TURKBEYI

 44. Mustafa pasa 1 May 2015
  Cevapla

  köy binam 10 ve 10 köy binasıyla eşleştim 6609 kara iksir gösteriyodu sınır 6600 ise 9 kara iksir niye fazla gösterdi

  • ofyildirim 13 June 2015
   Cevapla

   çünkü yukarda yazmıyo fakat artık klan kaleleri de depo görevi görüyo.% kaçı rakibe yansıyo bilmiyorum fakat senin karşına çıkan rakibin klan kalesinde de bir miktar kara iksir bulunuyormuş.

 45. tom 5 May 2015
  Cevapla

  benim köyüm en güzeli cünku eniyi 5 . ciyim

 46. PARSX11 21 June 2015
  Cevapla

  benim de bir katkım olursa sevinirim ben bu oyunu ful aktif oyna yan bir oyuncuyum kışla hızlandırma lar kraliçe kral ve büyü fabrikasını devamlı basarım hızlandırmaya ama sorun şu ki büyü fabrikasının diğerlerine göre hızlandırma yapsan da genede çok yavaş ve birde kışlan hazır yedekleri basıyorsun ama büuü fabrikasında yedekleme şansın yok mecbur bekliye cen buda diğer hızlandır maların boşa gitmesi anlamına geliyor buda taş basan benimgibi arkadaşlara haksızlık oluyor zaten sistem 6 saate bir sürekli oynuyan benim gibi oyuncuları atıyor 🙂 buna bir iyileştirme gelirse iyi olur

 47. MEHMET 3 July 2015
  Cevapla

  GANİMET HİÇ YOK OYUNDAN SIKILMAYA BAŞLADIM…..

 48. Behruz 3 July 2015
  Cevapla

  Ben globala girince selam verdim.İsmin Gs olduğu için fb liler tarafından saldırılar oldu.Dünde şikayet etmiş ve beni 2 günlük bana salmışlar.Bana yardım edin

 49. katilcan 8 July 2015
  Cevapla

  doğru diyonuz byeler çok pis ganımet sıkıntısı çekiyom sanki 10.462 altın-71.899 iksir-1 kara iksire ve 7. seviye köy binasına saldırcam ne mal bu oyunu yapan la hiç ganımet çıkmıyo toplaya tolaya toplayıcılardan ve klan savşlarından topluyom

 50. cool 11 September 2015
  Cevapla

  arkadaşlar şu duruma yardım esin lütfen bnm arkadaşımda 70 lvl lik köyü var arkadaş oynamayı bırakmış bnde bn alıp oynucaktım sonra arkadaşım gmail hesabının şifresini unutmuş.Cihaz aktarmadan bi türlü olmuyor androidden androide atcam nasıl yapabilirim yardım lütfenn

 51. GraffY 26 September 2015
  Cevapla

  Arkadaslar 59 lv im adam akıllı klanı olan varda kod versn geleyim

 52. Mert 2 October 2015
  Cevapla

  8.seviye köy binası hakkındaki bilgiler güncellenmeli.12.seviye Altın madeni ve iksir toplayıcısının kapasitesi 200k bunun %50’si de 100k yapar 6 tane kaynaktan 600k yapar sonuç ise 300k+600k+1k=901k böyle bir spesifik bilgi için de teşekkür ederim böyle bilgileri tek bu forumda gördüm.

 53. Mert 2 October 2015
  Cevapla

  Aynı güncelleme gerektiren şeyler köy binası 9 ve 10 için de geçerli

 54. Burak 29 October 2015
  Cevapla

  Benim klana gelin son seviye lav tazı atayım adı 7 renk

 55. anıl 14 November 2015
  Cevapla

  Nasıl yapılı Yor anlamadım

 56. CoC 27 November 2015
  Cevapla

  Arkadslar bırı benı supercle sıkayet ettı cza alırmıyım alrsam ne cezası alırım lutfen cevap verın

 57. Alpoooo 12 December 2015
  Cevapla

  Kardeşim aüper yapmışın bana çok fikir verdi teşekkürler

 58. ali 17 December 2015
  Cevapla

  9 beledıye ettm bır tane dolu ganı bulamıyorm bn sevmdımm

 59. Mehmet 21 March 2016
  Cevapla

  Benim hesabın babamın üstüne kendi hesabına nasıl geciricem

 60. ahmet 26 April 2016
  Cevapla

  Ben nasil belediye binasi disarida bulabilirim

 61. Menzili 27 April 2016
  Cevapla

  Nasil yapiyoz

 62. QUDRET 3 June 2016
  Cevapla

  Ben de sizin taktik ve fikirlerinizi beyeniyorum ama bi sorum var neden 5svy yildirim buyusunu 3svy labaratuvardan hemen 6svy labaratuvara gecirdiniz? 4-5 svy daha guzel bence fikrimi dinlediyiniz icin tesekkurler….

 63. Eren Çakmak 2 July 2016
  Cevapla

  Sorum şu Neden hızlandırma süresi bu kadar uzun

 64. Cskn 23 August 2016
  Cevapla

  Köy binam 9 savummalar full hava patlatıcısına kadar ufak defek şeyler birde az bir duvar kaldı 10 yapsam olur mu sizce teşekkürler

Leave a comment